ISSN 2663-1350 e-ISSN 2663-1369
uk Українська

Публікаційна етика

Редакційна колегія наукового журналу «Право. Людина. Довкілля» керується у своїй роботі міжнародними етичними нормами щодо наукових публікацій, що означає дотримання правил порядності, конфіденційності, нагляду за публікаціями, облік можливих конфліктів інтересів тощо.

У своїй діяльності редакція слідує рекомендаціям Комітету з етики наукових публікацій Committee on Publication Ethics та дотримується рекомендацій, викладених у комплекті матеріалів з видавничої етики компанії Elsevier Publishing Ethics Resource Kit.

Редакційна колегія журналу дотримується таких правил публікаційної етики:

  • безумовна лояльність до всіх суб’єктів творчого процесу, які беруть участь у створенні журналу;
  • застосування подвійного сліпого рецензування, залучення до роботи об’єктивних компетентних рецензентів;
  • здійснення постійної консультативної роботи з авторами, спрямованої на виконання вимог міжнародних баз даних щодо оформлення і змісту матеріалів, які надаються для публікації.

УХВАЛЕННЯ РІШЕНЬ ЩОДО ПУБЛІКАЦІЙ

Редактор ухвалює рішення щодо публікації представлених статей. Він керується політикою журналу, заснованою виключно на академічній цінності та висновках рецензентів. Редактор дотримується правил стосовно наклепів, порушення авторських прав і плагіату.

Редактор не повинен використовувати неопубліковану інформацію у власних дослідженнях без письмової згоди автора. Редактори повинні ухвалювати відповідні рішення щодо розгляду етичних скарг з приводу представленого рукопису.

Редактор журналу оцінює інтелектуальний зміст рукописів незалежно від раси, статі, сексуальної орієнтації, релігійних поглядів, походження, громадянства або політичних уподобань авторів.

КОНФІДЕНЦІЙНІСТЬ

Редактор і редакційна колегія не розголошують інформації про представлені рукописи (авторів, теми, тексти тощо). Будь-який рукопис, отриманий для рецензування, розглядається як конфіденційний документ. Редактор і редакційна колегія зобов’язуються без необхідності не розкривати інформації про прийняті рукописи третім особам, за винятком авторів, рецензентів, інших наукових консультантів і видавця.

ВИРІШЕННЯ КОНФЛІКТУ ІНТЕРЕСІВ

Неопубліковані матеріали не повинні використовуватися в жодних дослідженнях редактора, рецензентів або інших осіб без письмового погодження авторів.

Редактори, рецензенти та наукові консультанти зобов’язуються брати самовідвід від розгляду рукописів у разі наявності конфліктів інтересів унаслідок конкурентних, спільних та інших взаємодій і відносин з авторами, компаніями, іншими організаціями, пов’язаними з рукописом.

Редакційна колегія зобов’язується вживати відповідних заходів у разі виникнення конфліктних ситуацій і претензій, що стосуються рукописів або опублікованих матеріалів.

Редакція журналу «Право. Людина. Довкілля» може вирішувати питання щодо претензій або сумнівів з приводу неправомірних дій, що стосуються досліджень або публікацій, про які заявляють читачі, рецензенти або інші особи. Крім того, видавництво залишає за собою право інформувати читачів про вирішення конфліктних ситуацій.

ЕТИКА

Дослідження за участю людей

Рукопис, у якому містяться результати опитувань та інших досліджень за участю людей, повинен містити заяву про те, що роботу схвалили відповідні етичні комітети, пов'язані з установою (установами), у якій (яких) її виконано. Участь респондентів має бути добровільною та супроводжуватися підписаною згодою, зокрема й на публікацію результатів. Обов’язкова вимога – зберігати конфіденційність й уникати будь-яких видів дискримінації та тиску. Етичність проведених досліджень завжди повинна бути обґрунтованою та підкріпленою посиланнями на відповідні стандарти, серед яких – професійні етичні кодекси. Серед основних міжнародних рекомендацій щодо етики наукових досліджень, яких дотримується редакція журналу й закликає дотримуватися авторів, такі: Кодекс етики Американської соціологічної асоціації (1997), Міжнародний кодекс ринкових, громадських та соціальних досліджень і аналізу даних ICC/ESOMAR (2016), інструкція Європейської комісії щодо етики та захисту даних (2021).

Усі учасники неінтервенційних досліджень (наприклад, опитувань, анкет, досліджень у соціальних мережах) повинні бути повністю проінформовані про те, чи забезпечується анонімність, чому проводиться дослідження, як використовуватимуться їхні дані та чи існують пов’язані з цим ризики. Перед проведенням дослідження необхідно отримати етичне схвалення відповідного комітету з етики. Якщо етичне схвалення не потрібне, автори повинні або надати звільнення від комітету з етики, або їм рекомендується цитувати місцеве чи національне законодавство, яке вказує на те, що етичне схвалення не обов’язкове для цього типу дослідження.

Етичні рекомендації щодо залучення тварин у дослідженнях

Журнал "Право. Людина. Довкілля" схвалює рекомендації ARRIVE щодо звітування про експерименти з використанням живих тварин. Автори та рецензенти повинні використовувати вказівки ARRIVE як контрольний список. Редактори залишають за собою право вимагати контрольний список і відхиляти подання, які не відповідають цим інструкціям, відхиляти подання з міркувань етики чи благополуччя тварин або якщо описана процедура не виправдовується цінністю представленої роботи.

Для отримання додаткових вказівок авторам необхідно звернутися до Кодексу правил утримання та догляду за тваринами, що використовуються в наукових процедурахАмериканської асоціації лабораторних тварин або Європейської асоціації досліджень тварин.

Дослідження з використанням рослин

Експериментальні дослідження рослин (як культурних, так і дикорослих), включно зі збором рослинного матеріалу, повинні відповідати інституційним, національним або міжнародним керівним принципам. Ми рекомендуємо авторам дотримуватися Конвенції про біологічне різноманіття та Конвенції про торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення.

ОБОВ’ЯЗКИ РЕДАКЦІЙНОЇ КОЛЕГІЇ:

  • дотримуватися шанобливого та коректного ставлення до автора і його наукової спрямованості, зберігати редакційну таємницю, не допускати недобросовісності в обробці матеріалів;
  • не виправляти самостійно авторський текст, погоджувати з авторами кінцевий варіант тексту після внесення редакторської правки;
  • не допускати до публікації матеріали, якщо вони не мають наукової цінності, не відповідають тематиці журналу, суперечать його редакційній політиці, містять плагіат або були раніше опубліковані в інших виданнях;
  • забезпечувати залучення об’єктивних і компетентних рецензентів, застосовувати практику подвійного (сліпого) рецензування.

ОБОВ’ЯЗКИ РЕЦЕНЗЕНТІВ:

  • розглядати всі рукописи без упередження;
  • дотримуватися терміну рецензування, який установила редакція;
  • ставитися до отриманого для рецензування рукопису як до конфіденційного документу, не надавати його для ознайомлення іншим особам; написані рецензії мають конфіденційний характер;
  • не використовувати дані з рукопису;
  • надавати об’єктивну, аргументовану та коректну оцінку викладеним результатам дослідження.

Рецензенти повинні негайно повідомляти редакційну колегію про виявлення будь-якого конфлікту інтересів, пов'язаного з ідентифікацією автора. Якщо рецензована стаття не відповідає галузі експертизи рецензента, він має повідомити про це редакційну колегію.  

Рецензенти зобов'язані повідомляти редакційну колегію про будь-яку підозу щодо недобросовісності в науковому поводженні, а також про будь-яке інше порушення етичних принципів публікації, зазначених у цих рекомендаціях.

ОБОВ’ЯЗКИ АВТОРІВ СТАТЕЙ:

  • забезпечувати новизну, достовірність та оригінальність результатів дослідження;
  • усі матеріали інших авторів оформляти з точним посиланням на першоджерела;
  • не допускати надмірного запозичення і плагіату в будь-яких формах; не допускати автоплагіату;
  • не представляти сфабрикованих результатів, які мають на меті ввести суспільство в оману;
  • уникати ідеологічної та політичної упередженості, тенденційних суджень та оцінок;
  • гарантувати, що стаття містить ексклюзивний матеріал і не була раніше опублікованою або запропонованою до іншого видання.

Надсилаючи матеріали для публікації в журналі «Право. Людина. Довкілля», автори погоджуються з тим, що прийняті до публікації матеріали можуть бути розміщені в електронних базах даних з обов’язковим зазначенням авторства та збереженням авторських прав у повному обсязі.

У тексті самої роботи має бути представлено джерела зовнішньої інформації – у вигляді списків літератури (включно з особистими раніше опублікованими роботами авторів). Автори зобов’язані в належний спосіб оформляти запозичення у вигляді цитат або посилань.

У разі якщо автори виявляють істотні помилки або неточності в публікації, вони повинні повідомити про це редактора журналу з метою якнайшвидшого виправлення.

Якщо редактор отримав відомості від третьої сторони про те, що публікація містить суттєві помилки, автор зобов'язаний вилучити роботу або виправити помилки в максимально короткі терміни.

ЗАЯВА ПРО АВТОРСТВО 

Редакційна колегія журналу «Право. Людина. Довкілля» припускає, що всі автори згодні зі змістом статті, дали явну згоду на її публікацію та отримали згоду від відповідальних осіб в інституті / організації, де виконано роботу, до того, як статтю було подано на розгляд.

Усі автори, чиї імена вказано в заявці, підтверджують, що:

  • зробили істотний внесок у розробку концепції або структуру роботи; або в збір, аналіз чи інтерпретацію даних;
  • підготували матеріал дослідження або критично переглянули його інтелектуальний зміст;
  • погодили версію для публікації;
  • відповідальні за всі аспекти роботи й гарантують, що питання, які стосуються точності або цілісності будь-якої частини роботи, буде в належний спосіб досліджено та розв’язано.

Редакційна колегія журналу «Право. Людина. Довкілля» заохочує співпрацю з колегами в місцях, де проводяться дослідження, і очікує, що осіб, які брали участь в роботі й відповідають усім критеріям авторства, буде зазначено як співавторів. Осіб, які зробили внесок у дослідження, однак не задовольняють перелічених вище критеріїв, необхідно згадати в розділі «Подяки».

ДЕКЛАРАЦІЯ ПРО ПОДАННЯ

Подання статті означає, що вона раніше не публікувалася, не розглядається для публікації в іншому журналі, її публікацію схвалили всі автори й відповідальні установи, на базі яких виконано дослідження, і що в разі прийняття її не буде опубліковано в іншому місці в тій самій формі, зокрема англійською або будь-якою іншою мовою.